„Europa Plus” zaczyna się w Nowym Sączu

Centrolewica pod jednym sztandarem do wyborów, by zdobyć władzę w imię nowoczesnego, postępowego państwa – oto cel ugrupowań lewicowych. 28 lutego w siedzibie Ruchu Palikota w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa na ten temat. Udział wzięli w niej przewodniczący Unii Lewicy Piotr Musiał i przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz. Tym samym zainaugurowano powstanie nowej inicjatywy politycznej pod nazwą „Europa Plus”.

Spotkanie, które poprowadziła przewodnicząca zarządu okręgu sądeckiego Ruchu Palikota, Jolanta Reichert, dotyczyło omówienia współpracy Ruchu, SDPL i Unii Lewicy na poziomie struktur lokalnych i było pierwszym po podpisaniu umowy o współpracy 3 lutego w Warszawie. Według Wojciecha Filemonowicza, na miejsce pierwszego spotkania nieprzypadkowo wybrano stolicę Sądecczyzny:
Spotykamy się w trudnym, być może najtrudniejszym okręgu wyborczym dla lewicy po to, by pokazać prawdziwą ofensywę z naszej strony – podkreślił Filemonowicz. Wyraził przekonanie, że wkrótce wszystkie liczące się partie centrolewicy zaczną prace pod wspólnym szyldem, że to, co dotąd było zmorą lewicy, a więc silne rozdrobnienie, przejdzie do historii. Zapowiedział kolejne spotkania na terenie całego okręgu nowosądeckiego: w Gorlicach, Rabce, Nowym Targu i Zakopanem.
Według lidera SDPL, inicjatywa „Europa Plus” jest otwarta dla wszystkich, którzy nie do końca chcą uczestniczyć w partiach politycznych.
W moim odbiorze sytuacji jest to początek drogi do sukcesu centrolewicy – oświadczył Filemonowicz. – Tak rozumiem to pierwsze spotkanie partii składających się na poparcie dla „Europy Plus”.
Określił je mianem wyzwania, bo w mało którym z byłych miast wojewódzkich lewica jest w tak głębokiej defensywie, jak w Nowym Sączu.
Zapewniam, że zrobimy wszystko, by w najbliższych wyborach europejskich i samorządowych to się zmieniło, by centrolewica uzyskała w nich dobry wynik – zapowiedział szef Socjaldemokracji Polskiej wyznając przy okazji, że kandydatem jakiego ugrupowanie zarekomenduje na stanowisko prezydenta kraju w najbliższych wyborach prezydenckich, jest cieszący się poparciem środowiska lewicowego Ryszard Kalisz.
Cieszy nas, że idzie wiosna dla centrolewicy – powiedział Piotr Musiał z Unii Lewicy. Podkreślił, że partie mają zbliżony program, czasem nawet te same założenia programowe, dlatego w toku prac trzeba ujednolicić to wszystko do jednego programu „Europa Plus”, który – według jego słów – ma być dobrą ofertą polityczną w wyborach tak do Parlamentu Europejskiego, jak i samorządowych oraz do Sejmu i Senatu.
W najbliższym czasie powstaną zespoły programowe które wypracują taką formułę, która wszystkich nas zadowoli. W tych pracach nie będą brały udziału tylko partie, ale zapraszamy też wszystkie środowiska lewicowe. Jestem przekonany, że w ciągu paru miesięcy „Europa Plus” zbuduje taki program, którym będzie mogła pochwalić się na zewnątrz – podkreślił Musiał.
To jest projekt polityczny który mierzy w unowocześnienie Polski, w uczynienie jej krajem nowoczesnym, tolerancyjnym, silnym we wspólnej rodzinie europejskiej – dodał Wojciech Filemonowicz.

źródło:
http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/europa-plus-zaczyna-sie-w-nowym-saczu-nie-bez-powodu,44391#.UT8ICFckByU