Konfiskata mienia łatą na deficyt budżetowy?
Projekt ministra sprawiedliwości zakładający, że Państwo będzie mogło przejmować majątki, które w ciągu ostatnich pięciu lat były w posiadaniu podejrzanego lub oskarżonego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej bez względu na to, kto obecnie jest właścicielem majątku dostał akceptację Nowogrodzkiej.
Polska tym samym, stając się państwem coraz bardziej nieprzyjaznym dla Obywatela, osiąga też kolejny poziom obniżenia poczucia Jego bezpieczeństwa. Przez subiektywną decyzję urzędnika każdemu można będzie zająć jego prywatny majątek bez wyroku sądu, a fundamentalna zasada domniemania niewinności stanie się archaizmem starego systemu. Jeżeli nie rozliczy się stanu posiadania zbieranymi przez lata fakturami skorelowanymi z udokumentowanymi dochodami, znaczyć to będzie, iż jest się przestępcą i dlatego majątek przechodzić będzie na Skarb Państwa. Tak samo, gdy nieświadomy nieszczęśnik zakupi za oszczędności życia np. mieszkanie poprzez agencję nieruchomości od osoby tylko podejrzanej o udział w grupie przestępczej. Mieszkanie bezpowrotnie przepadnie i nieszczęśnik zostanie z niczym. Podejrzenie zaś można rzucić na każdego, niech potem w pocie czoła udowadnia swoją niewinność.
Polska za rządów PiS nie jest państwem dla Obywatela. To Obywatel ma służyć Państwu PiS nadstawiając karnie swój grzbiet zarówno już nie tylko od strony wyznawanych wartości i światopoglądu, ale i dysponowania swoim własnym majątkiem. Państwo PiS wyciągając pieniądze z kieszeni podatników łaskawie obdarowuje cześć elektoratu różnymi plusowymi dodatkami, które wystarczą, by dzięki mechanizmowi „wdzięczności przy urnach”, żeby nie nazwać tego dosadniej, utrzymać się przy władzy. Gdy w budżecie zabraknie pieniędzy na datki, zawsze będzie można zająć majątki bogatych, bo na pewno go ukradli. Jest to całkiem realne, gdyż dziwnym zbiegiem okoliczności ustawa ministra sprawiedliwości pojawia się w momencie, gdy deficyt budżetowy ma wynieść rekordową wartość w historii – 110 miliardów złotych!
Piotr Musiał
Leave a comment