Obywatelski Marsz dla Pokoju Berlin – Aleppo!

Warto przypomnieć, ilu uchodźców zdecydowały się przyjąć władze Polski od początku wojny w Syrii. Ta ilość to… ZERO. To oczywiście nie nasza wojna, choć zbrojnie uczestniczy tam nasz sąsiad – Rosja, powiększając liczbę ofiar wśród mordowanej ludności cywilnej. Skala tragedii jest tak wielka, że Polska natychmiast powinna włączyć się w pomoc humanitarną dla ofiar tego konfliktu. Bezczynność i obojętność naszej władzy świadczy o jej egoizmie, koncentrowaniu się wyłącznie na sobie i dbaniu tylko o polskie podwórko. We współczesnym świecie polityki tak się już nie robi. Jeśli chce się budować pozycję na arenie międzynarodowej, nie wystarczy infantylne tupanie nóżkami i żałosne machanie patykiem w stronę potężnego sąsiada. Potrzebna jest ścisła współpraca z najsilniejszymi sojusznikami w UE i aktywne włączanie się w rozwiązywanie takich konfliktów, jak właśnie w Syrii. Potrzebna jest również działalność humanitarna dostosowana do możliwości danego kraju. Ale czego spodziewać się można po władzy, która depcze własną konstytucję, która nie chce przyjąć nawet osób o polskich korzeniach z Donbasu, błagających o niezwłoczną ewakuację? Pozostaje więc wspierać prywatnie i w ramach organizacji pozarządowych wszelkie pokojowe inicjatywy oraz akcje humanitarne, do czego gorąco zachęcam!
Piotr Musiał

ŹRÓDŁO: uchodźcy.info

BERLIN – ALEPPO: Już jutro (26 grudnia) o godzinie 10 rano wyrusza z białymi flagami Civil March For Aleppo. Startuje w Berlinie na Lotnisku Tempelhof (dokładnie przy południowym krańcu hangaru). W ciągu kilkumiesięcznej drogi w każdej chwili będzie można się przyłączyć – choćby na kilka dni.

Po co ten marsz? Bo w Syrii trwa największy humanitarny kryzys naszych czasów. Nie można już dłużej biernie patrzeć. Maszerujący pragną przekształcić poczucie bezsilności w działanie. Chcą zwrócić uwagę świata na fakt, że cywile umierają. Przy czym nie chcą się mieszać do polityki. Jedyne o co im chodzi, to o ochronę cywilów: czyli powstanie stref zakazu lotów nad Syrią i korytarzy humanitarnych, aby pomoc mogła dotrzeć do potrzebujących.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Oto marszruta na najbliższe dni:

26 grudnia: Berlin Tempelhof
26-27 grudnia: Mahlow
27-28 grudnia: Zossen
28-29 grudnia: Teupitz
29-30 grudnia: Glashütte/ Golßen
30-31 grudnia: Luckau
31 grudnia – 01 stycznia: Calau
1-2 stycznia: Großräschen

 

About Piotr Musiał
Przewodniczący Wolność i Równość

Leave a comment

Your email address will not be published.