Apel WiR do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie referendum prezydenckiego

Szanowny Panie Prezydencie

 

W związku z planowanym przez Pana Prezydenta na listopad br. referendum konstytucyjnym, Wolność i Równość proponuje poszerzenie zakresu jego pytań. Uważamy, że polskie społeczeństwo powinno się wypowiedzieć na temat kilku zagadnień dotyczących świeckości państwa, gdyż to suweren, a nie kto inny, powinien decydować o fundamentalnych sprawach, które go dotyczą.

 

Proponujemy, aby pytania odnosiły się do następujących zagadnień:

 

  1. Likwidacja wszelkich form uprzywilejowania finansowego dla kościołów, związków wyznaniowych i osób duchownych, zgodnie z konstytucyjną zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa.

 

  1. Uznanie, że jedynym źródłem finansowania kościołów i związków wyznaniowych przez państwo może być dobrowolny podatek wyznaniowy płacony przez obywateli.

 

  1. Wyprowadzenie nauczania religii ze szkół publicznych. Koszty nauczania religii spoczywać muszą tylko na Kościele i rodzicach uczniów uczęszczających na te zajęcia.

 

  1. Przestrzeganie neutralności światopoglądowej w urzędach i instytucjach państwowych poprzez zakaz eksponowania symboli religijnych.

 

Wolność i Równość dysponuje stosownym zapleczem eksperckim, które mogłoby się włączyć w proces redagowania pytań referendalnych. Jeśli więc Pan Prezydent zdecyduje się na rozszerzenie przedmiotu referendum, z satysfakcją włączymy się do prac nad ostateczną wersją pytań.

 

Rada Krajowa

Warszawa, 14 maja 2018 r.

About Piotr Musiał
Przewodniczący Wolność i Równość

1 Comment on Apel WiR do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie referendum prezydenckiego

  1. Pan Duda jest niewidomy na apele, ocknie się jak stanie przed Trybunałem Stanu i wówczas zobaczy jaki jest samotny, aby tak się stało, do sejmu muszą wejść nowe osoby z poza układu PO, SLD, PSL, mieli okazję postawić np.: Ziobro przed Trybunałem ale stchórzyli

Leave a comment

Your email address will not be published.