Sygnatariuszka Ruchu Wolność i Równość Prof. Magdalena Środa ostrzega przed skutkami zaostrzenia prawa aborcyjnego.
– Będzie wiele nieszczęść, być może nawet dzieciobójstw. Cierpienie i bezradność dotkną przede wszystkim kobiety biedne, te, które nie mają dostępu do edukacji seksualnej, antykoncepcji, pigułek czy przygranicznych klinik – powiedziała w rozmowie z „Super Expressem” prof. Magdalena Środa. Odniosła się tym samym do projektu ustawy o całkowitym zakazie aborcji.
– Zakaz taki istniał w nazistowskich Niemczech, w stalinowskiej Rosji, za czasów rządów Vichy we Francji i w komunistycznej dyktaturze Ceaucescu. Zakaz ten istnieje również w krajach islamskich – powiedziała prof. Środa.
– Zakaz aborcji z pewnością nie przyczyni się do wzrostu demografii czy wzrostu szacunku do życia. Może natomiast przyspieszyć laicyzację kraju – dodała Środa.
Czy jeśli projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji znajdzie się w Sejmie, to większość sejmowa go poprze? – (…) na pewno w PiS nie będzie obowiązywała dyscyplina partyjna. Natomiast myślę, że wielu posłów, jako katolicy, będzie słuchało głosu Episkopatu – powiedział w rozmowie z „SE” europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
– Zwykle ci, którzy tyle mówią o kompromisie aborcyjnym, tak naprawdę go nie chcą, tylko dążą do zaostrzenia prawa aborcyjnego w kierunku mniejszej ochrony życia dzieci poczętych. Dlatego uważajmy na tych, którzy mają pełną gębę frazesów o kompromisie – dodał Czarnecki.
KEP ws. ochrony życia: nie można poprzestać na obecnym kompromisie
„W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie” – podkreśla komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, który został odczytany wczoraj w kościołach w związku z Dniem Świętości Życia.
„Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: Nie zabijaj! Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka” – podkreśla episkopat. Jak przekonuje, w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję.
W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.
„W roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych” – czytamy w komunikacie episkopatu. Biskupi proszą parlamentarzystów i rządzących, aby „podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu”.
„Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami” – apeluje KEP.
źródło: www.onet.pl
Leave a comment