SdPl i UL o misji Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego na Ukrainie

Socjaldemokracja Polska i Unia Lewicy wyrażają słowa uznania dla ostatnich działań polskiej dyplomacji na Ukrainie.

Podjęcie  przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego niezwykle trudnej misji w kluczowym momencie konfliktu w Kijowie, zapobiegło dalszemu rozlewowi krwi oraz, jak już dzisiaj wiemy, masowej egzekucji protestujących na Majdanie.

Dzięki tej misji Polska odegrała fundamentalnie ważną rolę, nie tylko jako sąsiad wspierający ruchy demokratyczne, ale zwłaszcza jako dojrzały i poważny lider polityki wschodniej Unii Europejskiej.

Po latach nie zawsze skutecznych zabiegów, po wielu miesiącach bezowocnych starań negocjatorów, w najtrudniejszym dla Ukrainy momencie od czasów wojny, Polska wykazała się skutecznymi działaniami mogącymi stać się podstawą do całkiem nowych relacji dobrosąsiedzkich.

W najbliższym czasie konieczne będzie dalsze wsparcie dla ukraińskich sił demokratycznych i pomoc międzynarodowa przy wdrażaniu niepopularnych reform.  Jesteśmy przekonani, że rząd oraz osobiste zaangażowanie Polskiego Ministra Spraw Zagranicznych pomoże Ukrainie przejść przez ten niełatwy okres oraz doprowadzi zgodnie z wolą narodu ukraińskiego do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Warszawa, 25.02.2014

Wojciech Filemonowicz – Przewodniczący SDPL

Piotr Musiał – Przewodniczący UL

About Piotr Musiał
Przewodniczący Wolność i Równość